Mustamäele kerkib moodne kirik

Üks näide, milline võiks Mustamäe kirik olla, on noore arhitekti Liisa Maripuu projekt. Maripuu võttis kiriku ette möödunud aastal Tallinna Tehnikakõrgkooli lõputööna.Uues kirikus hakkavad toimuma ka kontserdid, ettevõtmised lastele ja noortele, ning koos käima eakate huviringid.

Mustamäel tegutseb 2010. aastast Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) Maarja Magdaleena kogudus, mille töös osales möödunud aastal aktiivselt 150 inimest. Seni on kogudus tegutsenud Mustamäe linnaosa valitsuse keldris, mullu aga andis linn kogudusele kiriku ehitamiseks Kiili 9 asuva maatüki. Möödunud nädalal kuulutasid kogudus ja arhitektide liit välja konkursi kirikuhoonele projekteerija leidmiseks.

«Kes meist kujutaks ette mõnd Eestimaa väikelinna ilma kirikuta? Mustamäel elab rohkem inimesi kui paljudes Eesti linnades,» ütles “Pealinn”-ale EELK Tallinna praostkonna praost ja arhitektuurivõistluse žürii esimees Jaan Tammsalu kiriku rajamise plaane kommenteerides.

«Soovime siin näha multifunktsionaalset kirikuhoonet, mis vastaks tänapäeva inimeste vajadustele ning oleks lisaks pühapäevastele jumalateenistustele avatud ka kõigil teistel nädalapäevadel huviringideks ja kohtumisteks,» selgitas Mustamäe Maarja Magdaleena koguduse kirikuõpetaja Tiina Klement.

Lisaks 150-kohalisele kirikusaalile on kavas rajada ruumid laste- ja noortetöö, diakoonia- ja peretöö tegemiseks ning eakate huviringide tarvis. Igale huvirühmale pole võimalik eraldada küll päris oma pinda, ent kordamööda saavad kõik soovijad rajatavaid ruume kasutada. Kirik tuleb umbes 1400 ruutmeetri suurune ning selle saalis saab lisaks jumalateenistustele nautida kontserte.

Arhitektuurvõistlus peab ka selgitama, milline võiks olla kiriku õu, sealhulgas parkla, sissepääsuala, haljastus ning mänguplats või vaba aja veetmise ala.

Uue kirikuhoone valmides saab kogudus senisest aktiivsemalt tegeleda ka sotsiaaltööga. «Ma leian, et väga suur ja oluline osa meie tööst ongi sotsiaaltöö, mis puudutab nii lapsi-noori kui ka vanemaid inimesi,» ütles Klement. «Kirik ise on ju tegelikult sotsiaalne institutsioon, mille üks kõige olulisemaid osasid on sotsiaaltöö. Ja Mustamäel on seda ka väga vaja, kuna seal on palju erinevate muredega inimesi, kes vajavad väga erinevat abi.»

Arhitektide liidu esimehe Peeter Pere sõnul on tegu arhitektide jaoks täiesti unikaalse väljakutsega, mille peaks kindlasti ära kasutama. Samas ei ole see lihtne ülesanne ka kogenud arhitektidele. «Sellel konkursil on arhitektide ees keerukas ülesanne – puhastada arhitektuur liigsest ning tekitada loodava ruumiga pühalik, samas kodune tunne,» lisas ta.

Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd ütles, et kiriku projekt ei piira arhitektide loomelendu liigsete reeglitega, neile on antud oma ideede esitlemiseks vabad käed – täidetud peavad olema vaid ruumide põhitingimused «Luteri kiriku ehitised on suhteliselt vaba arhitektuurikeelega, seetõttu on kiriku kujundamise juures rohkem mänguruumi,» selgitas Mänd. «Kui vaadata Soome või Skandinaavia näiteid, siis võib nüüdisaegne kirik tegutseda ka suhteliselt moodsas ehitises.»

Mustamäe Maarja Magdaleena kiriku arhitektuurivõistluse korraldab EELK Konsistoorium, kaaskorraldajaiks Mustamäe Maarja Magdaleena kogudus ja arhitektide liit.

Võistlustööde esitamise tähtaeg on 20. juuni 2013. Konkursi võitjad kuulutatakse välja 2013. aasta augustis, preemiafondi suurus on 12 750 eurot.

Konkursi tingimused saab alla laadida võistluse kodulehelt www.arhliit.ee


Комментарии

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *